Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

Argumentative Writing: Revising, Editing, and Peer Feedback Pack

Grade Levels
6th - 12th
Formats Included
  • Zip
Pages
46 pages
$6.99
List Price:
$15.00
You Save:
$8.01
$6.99
List Price:
$15.00
You Save:
$8.01
Share this resource

Description

The perfect bundle to inject some self- and peer-revision and editing strategies into your argumentative writing unit.

Because let's be real: these skills too often fall by the wayside, and it can be TOUGH to get creative about teaching one more skill.

---

**Note**

This bundle is included in the following, larger bundle at a discounted price:

---

This pack includes every lesson about revision from my full Argumentative Writing Unit including self-evaluation, peer feedback, revision and editing lessons, PLUS my stand-alone Peer Feedback lesson plan.

The self-evaluation lesson included in this lesson is one I use in EVERY writing unit that has shaved hours (nay, DAYS) off of my grading time.

The 6 lessons included in this bundle cover:

  1. Self-Evaluation lesson (aka your grading life-saver)
  2. Revision Strategy: Using Mentor Texts
  3. Revision Strategy: Rewrite
  4. Peer Feedback using Rubrics (rubric included)
  5. Peer Feedback using Goals*
  6. Grammar and Formatting Editing Stations*

*Discounted price when bought through this bundle!

The 5 student handouts included in this bundle are:

  1. Student Self-evaluation/Reflection Handout
  2. Argumentative Writing Rubric
  3. Peer Feedback Guide, for use with rubrics
  4. Peer Feedback Guide, for use with student goals*
  5. Editing Stations Instructions*

*Discounted price when bought through this bundle!

Each lesson plan includes:

  • At-a-Glance Lesson Overview
  • Content standards
  • Language standards
  • Detailed lesson plans
  • Editable student handouts
  • Power point slides

**Note**

This bundle is included in the following, larger bundle at a discounted price:

You may also be interested in these other argumentative writing products:

Bundles:

Individual Lessons:

Total Pages
46 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up