Back to School Math Secret Picture Tiles: Multiplication & Division

Rated 4.67 out of 5, based on 9 reviews
9 Ratings
Kristin Kennedy
13.8k Followers
Grade Levels
3rd - 4th
Subjects
Standards
Formats Included
  • PDF
  • Google Apps™
  • Internet Activities
$3.00
$3.00
Share this resource
Report this resource to TPT
Kristin Kennedy
13.8k Followers
Includes Google Apps™
The Teacher-Author indicated this resource includes assets from Google Workspace (e.g. docs, slides, etc.).
Also included in
  1. Includes ALL of my fourth grade Google Slides™ digital math activities: centers, task cards, escape rooms, & more- everything you need to run a successful distance learning, hybrid and/or in-person classroom at a 40% discount. This bundle is ENDLESS, which means you will receive any of my future
    Price $156.09Original Price $260.19Save $104.10
  2. Includes ALL of my third grade Google Slides™ digital math activities: centers, task cards, escape rooms, & more- everything you need to run a successful distance learning, hybrid and/or in-person classroom at a 40% discount. This bundle is ENDLESS, which means you will receive any of my future
    Price $99.20Original Price $165.33Save $66.13
  3. This back to school math bundle will help you start your school year off on an exciting note while reviewing important concepts.The following 3 highly-engaging, interactive activities are included:Back to School Math CentersBack to School Math Secret Picture TilesApple-themed Multiplication GameYou
    Price $7.12Original Price $9.49Save $2.37

Description

Looking for no prep digital math activities to engage and motivate your students? They will have a blast solving these paperless secret picture tile math problems while reviewing multiplication and division concepts. Students will drag moveable solution tiles over the math problems to reveal a special mystery picture.

The school supply theme makes this perfect for back to school review, but the activities can easily be used anytime!

This resource is 100% paperless and requires no prep aside from assigning the activities to your students (directions are included). Answer keys are also included. This can be used on iPads, laptops, and Chromebooks. Please watch the preview video to see the slides in action.

This resource covers the following skills:

· Solve the multiplication equation

· Find the missing number in a multiplication equation

· Solve the division equation

· Find the missing number in a division equation

· Find the missing number in a fact family triangle

· Multiplication comparison sentences

· Find the missing multiple

· Match the multiplication equation to the repeated addition sentence

· Match the multiplication equation to the model of equal groups

· Match the division equation to the model of equal groups

Please be sure you have a free Google account (preferably Google Classroom™) and access to the internet before purchasing.

These centers go perfectly with my school supply themed DIGITAL MATH CENTERS.

Total Pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
Understand division as an unknown-factor problem. For example, find 32 ÷ 8 by finding the number that makes 32 when multiplied by 8.
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.

Reviews

Questions & Answers

13.8k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up