Beach Fun Color By Number Multiplication and Division Bundle

Format
Zip (4 MB|22 pages)
Standards
$4.97
Bundle
List Price:
$6.90
Bundle Price:
$6.21
You Save:
$1.93
$4.97
Bundle
List Price:
$6.90
Bundle Price:
$6.21
You Save:
$1.93
Share this resource

Products in this Bundle (2)

    Also included in

    1. Your students will adore these Summer Color Your Answer worksheets while learning and reviewing important skills at the same time! You will love the no prep, print and go ease of these printables. As always, answer keys are included. Color Your Answers Vacation Bundle - Addition, Subtraction, Multip
      $8.83
      $13.80
      Save $4.97

    Description

    © 2016, Fern Smith's Classroom Ideash Themed Color By Number Multiplication and Division worksheets while learning and reviewing important skills at the same time! You will love the no prep, print and go ease of these printables. As always, answer keys are included. Multiplication and Division Color Your Answers - Vacation Fun Multiplication and Division Facts - Color Your Answers Printables

    This math resource includes:

    TEN No Prep Printables that can be used for your math center, small group, RTI pull out, seat work, substitute days or homework, answer keys included too!

    This bundle contains the following two resources:

    1. - Click Here - Multiplication Color Your Answers - Vacation Fun Multiplication Facts - Color Your Answers Printables and

    2. - Click Here - Division Color Your Answers - Vacation Fun Division Facts - Color Your Answers Printables.

    These high interest black and white printables are great for seat work, homework or small group work.

    Click here for the larger bundle!

    Are the parents asking for work to take home over the summer? Staple this together for a Summer Review book!

    Click here for ALL my Color Your Answer Resources!

    © 2016, Fern Smith's Classroom Ideas

    Total Pages
    22 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    2 Weeks
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.
    Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up