Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)

Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Because of Winn-Dixie (Journeys 4th grade Unit 1 Lesson 1)
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

49 MB|49 pages
Share
Product Description
**** grab the bundle in my store and save $4.50!:) ****


I created this packet of supplemental materials that you can use to go along with your Unit 1 Lesson 1 Journeys "Because of Winn-Dixie" You can use these in literacy centers, small groups and extension activities. You can also use them in whole group as well.

This unit includes:

*Anchor Charts:
-Essential Question
-Realistic Fiction
-Flashback
-Foreshadowing
-Story Elements
-Point of View
-Prefix, Affix, Root Word
-Sentence
-Simple Subject/Predicate
-Complete Subject/Predicate
-Narrative Writing

**Spelling:
-Word cards (cut and laminate)
-Short /a/ long /a/ cut and paste

**Vocabulary:
-Word cards (cut and laminate)
-Vocabulary spin a word
-Foldable
-Vocabulary Sentences

**Story Elements:
-Two writing options

**Point of View:
-Two POV activities

**Prefixes:
-Make a new word using prefixes
-Prefix word list
-Adding prefixes to words

**Subject & Predicate:
-Two subject and predicate printable
-Subject & Predicate center plus response sheet (cut and laminate center for durability)

**Narrative Writing:
-Graphic organizer
-Writing template

**Compare & Contrast Opal to Winn-Dixie

Enjoy!

Please leave feedback and make sure to follow my store by clicking the green button up top!
Total Pages
49 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$4.75
Digital Download
List Price:
$5.00
You Save:
$0.25
More products from Love 4 Education
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$4.75
Digital Download
List Price:
$5.00
You Save:
$0.25
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up