Best Buy / Unit Price Project

Best Buy / Unit Price Project
Best Buy / Unit Price Project
Best Buy / Unit Price Project
Best Buy / Unit Price Project
Best Buy / Unit Price Project
Best Buy / Unit Price Project
Best Buy / Unit Price Project
Best Buy / Unit Price Project
Subject
Grade Levels
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

271 KB|6 pages
Share
Product Description
This project/activity is for students to determine which can of cola is the best buy. Students need to find unit price for each of the cans/bottles to determine. There is space for them to show their work as well as explain, in words, how they determined what is considered a best buy. As well, there is a rubric attached for the students to display their work on a poster.
Total Pages
6 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from Jennifer Lambert
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up