Best Deal : Buying in Bulk

Best Deal : Buying in Bulk
Best Deal : Buying in Bulk
Best Deal : Buying in Bulk
Best Deal : Buying in Bulk
Best Deal : Buying in Bulk
Best Deal : Buying in Bulk
Best Deal : Buying in Bulk
Best Deal : Buying in Bulk
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

566 KB|10 pages
Share
Product Description
Students will learn how to determine 'price per unit' to help make decisions when comparing products

STUDENTS WILL
• Demonstrate how to determine price per unit.
• Understand what the ‘best deal’ when comparing prices is.
• Explain why a consumer might, in some cases, purposely not choose the best deal.

****Includes lesson plan AND all materials***

Closure includes Depth and Complexity icon for higher order thinking
Total Pages
10 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.99
Digital Download
avatar

Jane Tsap

4 Followers
Follow
More products from Jane Tsap
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$3.99
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up