Best Health Food Project

Best Health Food Project
Best Health Food Project
Best Health Food Project
Best Health Food Project
Best Health Food Project
Best Health Food Project
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

1 MB|14 pages
Share
Product Description
This project is an award winning project and got me published in two different local news papers twice! It takes a bit of planning and will take about 1 month to complete but the pay off is amazing. Students love learning hands on that making food for yourself, not only is more nutritious but often is cheaper. Your students will learn how to read nutrition labels critically, prepare meals, solve real life mathematical problems (division, addition) related to calculating portion sizes of nutritional information, and present their findings!
Total Pages
14 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 month
Report this Resource
Loading...
$7.00
Digital Download
List Price:
$8.00
You Save:
$1.00
More products from Ginny Hari
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up