Better Buy

Better Buy
Better Buy
Better Buy
Better Buy
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

510 KB|3 pages
Share
Product Description
Description: Students will pick their favorite delicious combinations of food and compare prices of competing brands to find the better buys.

Common Core Standards: 7.RP.1, 6.RP.2, 6.RP.3

Student Learning Goals:

(1) Students will be able to find the unit price of objects.

(2) Students will be able to compare two unit prices and determine which is the better buy (lower price).

PDF Download includes Lesson Plan and Student Guide (see images).
Total Pages
3 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from Make Math More
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up