Branded and own-brand foods Lesson plan and Worksheets

Branded and own-brand foods Lesson plan and Worksheets
Branded and own-brand foods Lesson plan and Worksheets
Branded and own-brand foods Lesson plan and Worksheets
Branded and own-brand foods Lesson plan and Worksheets
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

371 KB|3 pages
Share
Product Description
A zipped folder with an editable Word / PowerPoint / Excel version and a PDF version of each file:

- a lesson plan on comparing the prices of branded and own-brand products
- worksheets on comparing the prices of branded and own-brand products (which can be seen in the preview)

This lesson can be carried out by visiting a supermarket or online

You can find more geography lesson plans, worksheets, activities and other teaching resources in our TpT store
Total Pages
3 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$0.80
Digital Download
More products from Save Teachers Sundays
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$0.80
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up