Brownies for 2 Real World Examples of Multiplying Fractions

Grade Levels
4th - 10th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • PDF (5 pages)
Compatible with 
 Activities
$3.99
List Price:
$5.00
You Save:
$1.01
$3.99
List Price:
$5.00
You Save:
$1.01
Share this resource
Compatible with Easel
This PDF can be converted to an interactive version that you can assign to students to complete on a device, using Easel by TpT. Learn more.

Description

I LOVE this activity, and so do my kiddos....! Teaching fractions let alone how to multiply them by whole numbers, other fractions, or mixed numbers, can be tough. However this fun class activity is sure to sweeten things up. This is a wonderful worksheet that can be used as a whole class activity, center station in math rotations or even as a fun review. This activity demonstrates the importance of fractions and their understanding by giving students a REAL WORLD example of how and when they can apply everything they are currently learning.

This recipe makes baking in the classroom a realistic option because all you need is a waffle iron. The kids are literally able to check their work by a simple taste test... I have the students work in groups of 4 to complete the worksheet then actually mix up the ingredients for the serving size 2. (1 serving = 1/2 of a waffle) So each student gets a 1/4 when working in groups of 4. Thus the name, Brownies for 2! Whether you actually mix them up or send the students home with their recipes to try this activity is sure to delight! **Common Core Aligned**

After this activity I actually have students begging for a copy of this worksheet to take home to try with their families.

To complete this activity students must apply what they know about Scaling, Multiplying Fractions by fractions, whole numbers, and mixed numbers!

To challenge the students have them use the original recipe to find the ingredients in proportion to one serving! (Convert the original recipe to tablespoons then multiply by 1/8)

Let me know what you think and how this activity goes in your classroom!

As always I LOVE to hear from you. Make sure to follow my store Teaching on Lemon Lane to stay up to date on the latest products, sales, and of course FREEBIES!!

I'd LOVE to connect,

Facebook Group

Instagram

Pinterest

Website

As always I LOVE to hear from you! Just launched an Instagram and Facebook account and in the process of launching www.onlemonlane.com! If you enjoyed this product you will love the EXCLUSIVE member-only content available in the digital resource library at On Lemon Lane. Subscription is FREE and easy-peasy, Lemon squeezy!

Can't wait, THANKS!

Total Pages
5 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
Lifelong tool
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Solve real world problems involving multiplication of fractions and mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem.
Interpret a fraction as division of the numerator by the denominator (𝘢/𝘣 = 𝘢 ÷ 𝘣). Solve word problems involving division of whole numbers leading to answers in the form of fractions or mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. For example, interpret 3/4 as the result of dividing 3 by 4, noting that 3/4 multiplied by 4 equals 3, and that when 3 wholes are shared equally among 4 people each person has a share of size 3/4. If 9 people want to share a 50-pound sack of rice equally by weight, how many pounds of rice should each person get? Between what two whole numbers does your answer lie?
Solve word problems involving addition and subtraction of fractions referring to the same whole, including cases of unlike denominators, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. Use benchmark fractions and number sense of fractions to estimate mentally and assess the reasonableness of answers. For example, recognize an incorrect result 2/5 + 1/2 = 3/7, by observing that 3/7 < 1/2.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up