Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE

Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Budget - Special Education - Shopping - Life Skills - Money - YEAR LONG BUNDLE
Grade Levels
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

17 MB|250 pages
Share
Product Description
| Budget | Special Education | Life Skills | Shopping | Money | Math | January | February | March | April | May | June | September | October | November | December | Year Long Bundle |

Due to popular demand, I have decided to bundle all ten of my budgeting/shopping worksheets into one year long bundle! Separately, these purchases would cost you $50. Buy them all now for 20% off and pay only $40. That is a $10 savings!

Specifically designed for special education / life skills students, this packet helps to walk students step by step through the process of purchasing items people purchase around throughout the year. Though, it is important to note, that any teacher looking to include more real world math skills into their classroom would benefit from the scaffolded support provided.

How You Can Use This In Your Classroom

I have recommend various budgets for students to go shopping with, but feel free to adapt these numbers to differentiate for unique needs in your classroom.

Laminate the worksheets so students can use a vis a vis / expo marker and select what item they would like to buy. Then, depending on needs, use either the dollar up strategy or have students use a calculator to total up the exact amount they have spent. A scaffolded worksheet is provided to support this process!

This is a great activity that can be used many times to practice budgeting, sight words, money skills, and shopping skills in the classroom!

Purchase Includes:

Thanksgiving Budget: Click Here!

Christmas Budget: Click Here!

Winter Budget: Click Here!

Valentine's Budget: Click Here!

St. Patrick's Day Budget: Click Here!

Spring Budget: Click Here!

Summer Budget: Click Here!

Back to School Budget: Click Here!

Fall Budget: Click Here!

Halloween Budget: Click Here!

Interested in Other Popular Life Skills Lessons?

Recipe Comprehension:Click Here!

Coupons, Reading Emphasis: Click Here!

Food Directions: Click Here!

Medicine Labels: Click Here!

Receipts: Click Here!

Tickets: Click Here!

Hours of Operation: Click Here!

Safety Signs, Community Signs: Click Here!

Dollar Up, 1s, 5s, and 10s: Click Here!

Menu Math:Click Here!

How to Use a Microwave:Click Here!

How to Use a Stove:Click Here!

How to Use an Oven:Click Here!

Coupons, Picture Emphasis:Click Here!

Bus Schedules:Click Here!

Measuring Cups:Click Here!

Budgets:Click Here!

--------------------------------------------------------------------------------------

Follow My Store!
To follow my store simply click on “follow me” under Life Skills Creations on the top of my store page. You will be one of the first people to know when I have a sale or post new Life Skills Freebies in my store.

Leave Feedback and Earn Credits!
Don’t forget to leave feedback after you purchase a product! Leaving feedback also earns you "credits" which can be used for discounts on future purchases. I would very much appreciate your positive feedback!
Total Pages
250 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$40.00
Digital Download
List Price:
$50.00
You Save:
$10.00
More products from Life Skills Creations
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$40.00
Digital Download
List Price:
$50.00
You Save:
$10.00
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up