Business

Grade Levels
Product Rating
3.6
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
2.68 MB   |   6 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This activity is awesome! Students learn what it takes to run a business. This activity involves students calculating the monthly cost of labor. Students will write checks to their employees. In addition, students will determine their monthly profit after paying for labor, rent, utilities, and inventory. This is also a great activity for students learning how to do markups, discounts, and sales tax. This is a 7th grade Common Core standard (7.RP.A.3) but I am sure that it can also be used in other classes.
Total Pages
6
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

3.7
Overall Quality:
3.6
Accuracy:
3.7
Practicality:
3.8
Thoroughness:
3.6
Creativity:
3.6
Clarity:
3.6
Total:
6 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$5.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (514 Followers)
$5.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Business
Business
Business
Business