Buying Food - Pizza Shop Menu; Real World Math

Buying Food - Pizza Shop Menu; Real World Math
Buying Food - Pizza Shop Menu; Real World Math
Buying Food - Pizza Shop Menu; Real World Math
Buying Food - Pizza Shop Menu; Real World Math
Grade Levels
Product Rating
File Type

Word Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

36 KB|2 pages
Share
Product Description
This worksheet is written to help students find total bill of purchases by reading a menu with prices.

Students are required to find the total cost of 8 Pizza Shop orders based on a menu given at the top of the worksheet

The math involved is basic, however, real world based. The worksheet is perfect to be used to assess prior knowledge or as a substitute plan.

*** Just because this unit is geared towards a special education it is a great unit for an in the classroom real world math lesson ***

This lesson is written in accordance with state standards and objectives. It is intended to capture the attention and interest of students of all abilities.
Total Pages
2 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource
Loading...
$1.00
Digital Download
More products from Engaging Einsteins
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$1.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up