Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money

Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Buying Your Snack--Task Analysis, Ledger and Money
Product Rating
4.0
1 rating
Product Q & A
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

4 MB|6 pages
Share
Product Description
Directions

I have my students buy their own snack that they bring in from
home. This takes away any concerns about allergies and having food in your classroom. I printed out the task analysis on card stock paper and laminated it, so I would have a copy for any and all students who need a visual prompt.

My students have class jobs so they earn money every week for
Completing their jobs…each job has a specific “salary” that they earn and this is the money they use to buy their snack.

What you will need:

1. Wallets for your students…I use coupon organizers for my
students. (This allows all bills to be separated.)
2. Money, you can buy one of those money kits or make copies of
the money in this package.
3. I have a real cash register in my class but you can just as easily use one of those plastic ones (some even come with money)
Total Pages
6 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$3.00
Digital Download
More products from Kim's Learning Tree
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$3.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up