Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

Buying a Car Lesson Unit- Consumer Math Life Skills Special Education

Grade Levels
6th - 12th
Formats Included
  • PDF
  • Activity
Pages
43 pages
$9.00
$9.00
Share this resource
Easel Activity Included
This resource includes a ready-to-use interactive activity students can complete on any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Also included in

  1. Special Education teachers rejoice- your consumer math curriculum is right HERE! This bundle (1,000+ pages) includes all of the lesson units you need. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this is the best way to get several 5 and 4 day lessons at a GREAT discounted
    $199.00
    $241.25
    Save $42.25
  2. Special Education teachers rejoice- your consumer math curriculum is right HERE! This curriculum (950+ pages) includes all of the lesson units you need. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this bundle is the best way to get several 5 and 4 day lessons at a GREAT d
    $185.00
    $229.25
    Save $44.25

Description

So your students want to buy a car, sounds like every other teenager out there! Teach them the financial responsibility of purchasing a car with this 5 day lesson unit. Students will compare the cost of buying a car in full with cash versus a car loan, learn about the increased responsibility, and identify the associated costs with owning a car.

LEARNING OBJECTIVE: Calculate the monthly cost of purchasing a car on loan or with saved funds.

Read about how I teach Car Buying and ideas for how to use this resource and materials in new ways!

Materials include:

  • Five day lesson plans
  • Topic flow chart
  • Brain teaser
  • Student notes cover page
  • 1 page reading passage
  • Comprehension questions
  • Writing prompt to activate prior knowledge
  • Two levels of notes (differentiated)
  • A more specific notes page with visuals
  • Guided practice in comparing payment options
  • Independent practice in searching for, developing payment chart, and comparing payment options
  • Two levels of assessment (differentiated)
  • Word Search
  • 16 Task Cards
  • Functional Math 6 Question review
  • Answer keys!!!

As noted, this lesson unit can easily be printed and used immediately! The materials are clean, easy to follow, and are consistent to all my other worksheets.


Watch an overview of a typical consumer math lesson unit on IGTV!

You may be interested in this resource:

Buying a Car Reading Passage (Reading passages are included in the Lesson Unit)

Buying a Car Task Cards (Also included in the Lesson Unit)

Check out these other lessons that are part of Buying a Car:

Budget Lesson Unit

Insurance Lesson Unit

Loan and Credit Card Unit

Follow me on Instagram and visit my Blog for more Special Education Tips and Resources!

Want exclusive freebies, notifications of sales, and new resources? JOIN MY NEWSLETTER HERE!

You may be interested in this resource:

Buying a Car Reading Passage (Reading passages are included in the Lesson Unit)

Buying a Car Task Cards (Also included in the Lesson Unit)

Check out these other lessons that are part of Buying a Car:

Budget Lesson Unit

Insurance Lesson Unit

Loan and Credit Card Unit

Follow me on Instagram and visit my Blog for more Special Education Tips and Resources!

Want exclusive freebies, notifications of sales, and new resources? JOIN MY NEWSLETTER HERE!

Total Pages
43 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up