Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set

Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Candy Corn Multiplication (3.OA.1) Craftivity & Bulletin Board Set
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

1 MB|20 pages
Share
Product Description
Students love showing what they know! This craft is a simple performance task to illustrate understanding of standard 3.OA.1. In my classroom I copy enough for each child to complete two candy corns and then we fill up a bulletin board for FALL!!

This is an easy way to decorate your room or hallway for Fall incorporating a math standard. I have also included black and white copies for use on construction/colored paper.

Standard - CC.3.OA.1 Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
"I can multiply to find the product"

Keywords: Third Grade, 3.OA.1, Groups of, Array, Rows of, Jumps of, repeated addition, multiply, multiplication.

Are you looking for additional math units?
25 Days MATH Spiral Review: Add, Subtract, Multiply, Divide, $4.00
3.G.1 Geometry: Polygons, Quadrilaterals, Parallelograms $3.00
3rd Grade Practice Pages: Addition, Subtraction, Rounding, Geometry $1.75
Choice Boards: Math Problems for 3rd Grade-Common Core Aligned $2.99

Do you also teach Science? 3rd Grade SCIENCE Units Sold Separately-
Georgia Habitats – Swamps and Marshes $2.00
Georgia Habitats – Mountains $2.00
Georgia Habitats – Piedmont $2.00
Georgia Habitats – Coastal and Oceans $2.00
Physical Science Magnets $ 5.00
Physical Science Thermal Energy and Heat $5.50
Earth Science Soil, Weathering and Fossils $5.50
Earth Science Rocks and Minerals $5.50

Thank you for stopping by!
Please email with any questions before you make your purchase!
Please remember to always leave feedback!!!
Mrs. Patton
Mrs Patton TPT
Teachers Pay Teachers
Pattonkf@troup.org
Total Pages
20 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$1.40
Digital Download
List Price:
$1.75
You Save:
$0.35
avatar

Mrs Patton

610 Followers
Follow
More products from Mrs Patton
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$1.40
Digital Download
List Price:
$1.75
You Save:
$0.35
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up