Car Shopping: A Unit Rate Project

Car Shopping: A Unit Rate Project
Car Shopping: A Unit Rate Project
Car Shopping: A Unit Rate Project
Car Shopping: A Unit Rate Project
Car Shopping: A Unit Rate Project
Car Shopping: A Unit Rate Project
Car Shopping: A Unit Rate Project
Car Shopping: A Unit Rate Project
Grade Levels
Product Rating
4.0
4 ratings
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

212 MB|40 pages
Share
Product Description
Are your students struggling to relate unit rates to the real world? Look no further! This fun project lets students see the real price of cars, grasp miles per gallon, price per gallon per year and more!

This project is perfect for high school special ed students! It relates math on their level to age-appropriate interests and topics. It is a total win in my classroom! Blast some learning tunes and let the kids get shopping!

This activity is accessible in both printable and digital formats. My students preferred completing it on Microsoft OneNote and made their notes/marks with Microsoft Ink. They also were able to insert Microsoft Equations to solve their problems without any paper. A good way to use this as a printable would be to print and laminate and create stations for kids! Should you have any questions please email me at SpEdderTogether@gmail.com

Includes:
• Objective
• Goal
• Rubric
• Gas prices (for reference, with prices for regular, plus, premium + diesel)
• Mileage (for reference number from US Dept. of Transportation)
• Guided sample and rationale
• 10 car options
- Fiat 500
- VW Jetta
- Jeep Wrangler Rubicon
- Chevrolet Cruze
- Subaru Impreza
- VW Golf
- Mazda 3
- Kia Soul
- Honda Civic
• Workspace per vehicle option (10)
• Final Questions
• Suggested rubric rationale and breakdown
• Answer Key

Fonts and graphics from:
• Kimberly Geswein Fonts
• Creative Clips
• EduClips
• Hidesy's Clipart
• Open Clipart
Total Pages
40 pages
Answer Key
Included with rubric
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
More products from SpEdder Together
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$4.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up