Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Cellular Respiration Lab

Cellular Respiration Lab
Cellular Respiration Lab
Cellular Respiration Lab
Cellular Respiration Lab
Cellular Respiration Lab
Cellular Respiration Lab
Cellular Respiration Lab
Cellular Respiration Lab
Subject
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

181 KB|9 pages
Share
Product Description
In this lab, your students will be able to explore the importance of glucose as an energy source. Students will use glucose and splenda as reactants for yeast to use during cellular respiration. The lab can be changed to include other sweeteners as well, such as fructose, sucrose or lactose. Students will combine yeast and the sweeteners with water in test tubes and fit the top of the test tubes with balloons. As the yeast due cellular respiration, the balloons inflate! Students can watch an invisible reaction happen before their eyes.

I find this lab helps students understand the relationship between reactants and products, as well as visualizing the products of cellular respiration. It also is a great introduction into human health and why sugars are important to us. It also explains why "diet" foods and drinks don't contain calories!

This lab includes pre-lab reading and questions, which are excellent if students come in late, or miss a day in lab. It gives an overview of the topic if they missed class as well as explains the importance and purpose of the lab.

The lab includes clear, easy to follow directions, a results section for students to record their data and space to graph with scaffolding. There is space for a full lab report, including introduction, materials, methods, results summary and conclusion sections with sentence starters for scaffolding. Sentence starters can be removed to differentiate instruction.

This lab includes everything you need to teach your students about cellular respiration with easy, cheap materials you can buy at the grocery store. This lesson will provide at least three days of instruction for one hour classes.
Total Pages
9 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
3 days
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
More products from ScienceByMsRobb
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$4.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up