Teachers Pay Teachers

Chemistry Activity: How Much Does an Atom of Aluminum Cost?

Subjects
Grade Levels
Product Rating
Not yet rated
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
2.71 MB   |   12 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This is a challenging, fun and relevant activity in which students use mole concepts and dimensional analysis to determine the cost of one atom of aluminum in a roll of aluminum foil. They also determine the number of atoms that can be purchased for a penny and the number of atoms in the entire roll of foil. This activity has directions for the teacher to differentiate the lesson into three levels of difficulty.
Printables and a complete answer key are included, and the only material to be purchased is a small roll of aluminum foil.
Total Pages
12
Answer Key
Included
Teaching Duration
90 Minutes

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.50
Digital Download
List Price: $4.75
You Save: $1.25
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (307 Followers)
$3.50
Digital Download
List Price: $4.75
You Save: $1.25
ADD ONE TO CART
Chemistry Activity: How Much Does an Atom of Aluminum Cost?
Chemistry Activity: How Much Does an Atom of Aluminum Cost?
Chemistry Activity: How Much Does an Atom of Aluminum Cost?
Chemistry Activity: How Much Does an Atom of Aluminum Cost?