Class Mall--An Economics Unit Project with Lesson Plans

Subjects
Grade Levels
Product Rating
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
50.13 MB   |   22 pages

PRODUCT DESCRIPTION

Try it before you buy it! Click here to download a freebie preview of this unit!

I have my students work on this
culminating task each year at the end of our Economics unit.
The students love working together to create and sell their
homemade goods and services. Each year we open our classroom
malls to all grades in our building. Students buy our items
using real money, but you can of course use play money if you
would rather. Any money our kids make go to field trips, class
supplies, and our big end of the year bash. We have also
donated our profits to a charitable organization.

Students are allowed to sell various goods and services including
food, hand made jewelry, nail painting, etc. Notes go home to
our parents as well as parents of the students in our school.

It is truly amazing to see the excitement and hard work that
students put into this project. I've included the plans we use
during this unit. Please feel free to follow the plans, or
create your own! I hope you and your students enjoy this
project.

Pages Included:
Vocabulary for Economics--Cut and Paste
Goods vs. Services Sort
Goods and Services Planning Sheet
Advertising--Planning Sheet for Advertising Posters
Persuade Your Parents--Persuasive Writing Graphic Organizer
Track Your Costs
Track Your Sales
Project Reflection
Graphing Our Profits--Class Graphing Activity (3 Versions)
Partner Rubrics (2 Versions)
Teacher Checklist for Grading
Suggested Lesson Plans (3 pages)

Please follow The Lesson Chef
Blog: http://thelessonchef.blogspot.com
Facebook: https://www.facebook.com/TeachingTrends


Total Pages
22
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 Weeks

Average Ratings

3.5
Overall Quality:
3.7
Accuracy:
3.5
Practicality:
3.7
Thoroughness:
3.7
Creativity:
3.5
Clarity:
3.6
Total:
25 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$7.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (229 Followers)
$7.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Class Mall--An Economics Unit Project with Lesson Plans
Class Mall--An Economics Unit Project with Lesson Plans
Class Mall--An Economics Unit Project with Lesson Plans
Class Mall--An Economics Unit Project with Lesson Plans