College Class and College Tuition Lesson Math Life Skill Special Education

;
A Love for Special Learning
2.5k Followers
Grade Levels
6th - 12th
Formats Included
  • PDF
Pages
42 pages
$9.00
$9.00
Share this resource
Report this resource to TPT
A Love for Special Learning
2.5k Followers
Easel Activity Included
This resource includes a ready-to-use interactive activity students can complete on any device.  Easel by TPT is free to use! Learn more.
Also included in
  1. Special Education teachers rejoice- your consumer math curriculum is right HERE! This curriculum (1000+ pages) includes all of the lesson units you need. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this bundle is the best way to get several 5 and 4 day lessons at a GREAT
    Price $225.00Original Price $248.75Save $23.75
  2. Special Education teachers rejoice- your consumer math curriculum is right HERE! This bundle (1,150+ pages) includes all of the lesson units you need. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this is the best way to get several 5 and 4 day lessons at a GREAT discounted
    Price $235.00Original Price $260.75Save $25.75

Description

Have your students expressed that they want to go to college, but have no idea what that means financially? Teach them the multiple steps and financial cost of taking a college class with this 5 day lesson unit. Students will research tuition and fees, offices of disability supports, and read class schedules.

LEARNING OBJECTIVE: Identify the steps and financial obligation of taking a college- level class.

Read about how I teach College Class and Tuition and ideas for how to use this resource and materials in new ways!

Materials include:

  • Five day lesson plans
  • Topic flow chart
  • Brain teaser
  • Student notes cover page
  • 1 page reading passage
  • Comprehension questions
  • Writing prompt to activate prior knowledge
  • Two levels of notes (differentiated)
  • A more specific notes page with visuals
  • Guided practice in finding tuition, accommodations, and class schedules
  • Independent practice in finding tuition, accommodations, and class schedules
  • Two levels of assessment (differentiated)
  • Word Search
  • 16 Task Cards
  • Functional Math 6 Question review
  • Answer keys!!!

As noted, this lesson unit can easily be printed and used immediately! The materials are clean, easy to follow, and are consistent to all my other worksheets.


Watch an overview of a typical consumer math lesson unit on IGTV!

You may be interested in these resource (this Lesson Unit includes both of these resources):

College Class and Tuition Reading Passage

College Class and Tuition Task Cards

Check out these other lessons that are part of College Class and Tuition:

Budget Lesson Unit

Goal Setting Lesson Unit

Follow me on Instagram and visit my Blog for more Special Education Tips and Resources!

Want exclusive freebies, notifications of sales, and new resources? JOIN MY NEWSLETTER HERE!

Total Pages
42 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Week
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Reviews

Questions & Answers

TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up