Color by Number Multiplication Facts Bundle

Kelly Malloy
9.4k Followers
Grade Levels
3rd - 4th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
114 pages
$19.20
Bundle
List Price:
$24.00
You Save:
$4.80
$19.20
Bundle
List Price:
$24.00
You Save:
$4.80
Share this resource
Kelly Malloy
9.4k Followers

Products in this Bundle (8)

    showing 1-5 of 8 products

    Description

    Color by Number Worksheets

    Are you looking for a fun way for your students to practice their multiplication facts? These Color By Number Print And Go worksheets provide the perfect math fact practice!

    Included in each set are 6-8 fun themed multiplication fact color by number pages and answer keys.

    Perfect for sub days, extra work, independent math centers, homework, and more! My students BEG to do these!

    *******************************************************************************************************

    The following Color by Code Multiplication Facts sets are included:

    Color by Code Unicorns - added 4/11/20

    Color by Code Pets - added 4/11/20

    Color by Code Dinosaurs - added 4/23/20

    Color by Code Farm - added 5/9/20

    Color by Code School - added 5/15/20

    Color by Code Magical - added 5/22/20

    Color by Code Weather - added 6/11/20

    Color by Code Penguins - added 6/24/20

    *******************************************************************************************************

    You can find the addition version of this resource here.

    Total Pages
    114 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    30 minutes
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.
    Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up