Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations

Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Colouring by Proportions, Fractions, Volume & Surface Area, One Step Equations
Grade Levels
File Type

Zip

(4 MB|208 pages)
Standards
Also included in:
  1. Here's a collection of some of my best sellers at a hugely discounted price!This bundle is a great school purchase! There is plenty of collaborative colouring engagement to be had for many classrooms.Some of the products in this bundle are mini bundles in themselves (Chewbacca comes in 4 different
    $96.45
    $50.00
    Save $46.45
  • Product Description
  • StandardsNEW

An engaging and fresh collaborative activity! 4 VERSIONS INCLUDED Every student has a different set of problems to which the answers decode their colour-by-number grid. The individual sheets combine to create the whole-class 24-sheet mosaic! The result will seem magical, and look fantastic in your classroom :)

Designed by special request for the CCSS grade 6 curriculum, this mosaic bundle includes 4 versions:

◾ Ratios and Proportional Reasoning (numeric proportions, unit rates and prices, whole-part-percent, percentage word problems, ratio word problems)

◾ Fractions (multiplying and dividing mixed fractions, answers in reduced mixed fraction form)

◾ Volume & Surface Area (Volume of rectangular prisms, Surface area of rectangular and triangular prisms)

◾ One-Step Equations (x + p = q and px = q with positive values)

INCLUDED: (in both .docx and .pdf format)

◾ Full class sets of 24 worksheets (all different!) that combine to create the Chewbacca mosaic

◾ Complete answer keys for all versions, giving the answers for all worksheets (easy assessment!)

◾ Teaching Tips page for smooth implementation in your class

◾ Coloured mosaic guide with coordinates, for easy assembly

◾ Scrambled answers list at the bottom of each student's worksheet, allowing for self-assessment.

◾ List of the order/type of problems uniform on all worksheets

CHECK OUT THE PRODUCT PREVIEW to see the range of problem types and know exactly what these worksheets involve!

It's simple!

1. Calculate the answers.

2. Colour the squares.

3. Cut out your section.

4. Combine with the class!

If you like this product, be sure the check out the whole Collaborative Math Mosaic directory, sorted by topic!

The student buy-in factor is HUGE with these worksheets; they all want to see the finished picture come together! High school students love colouring too!

Leave the picture a secret or show it for motivation… it’s your call.

Encourage students to check their answers by finding them in the randomized list on their worksheet before they colour each square. This will increase the accuracy of the final picture!

All my collaborative math mosaics use standard pencil-crayon colours found in the Crayola 24 pack. For best results, use the exact colour name match, colour darkly, and stick to one colouring medium (i.e. don't mix crayons with markers with pencil crayons...). Perhaps a class set of pencil crayons would be a fun math department investment!

If your class size doesn’t line up with 24, no worries! If you have a small class, in my experience, students are eager to do additional sheets to complete the picture! (Or you could use the answer key to have students colour the missing pieces quickly.) If your class is large, you could hand out duplicate sheets to those less likely to appreciate the colouring component of the task ;)

Feedback, Suggested Improvements, and frontline stories are always welcomed!

I will certainly update the product if you feel the questions could better target your audience!

~CalfordMath (@live.ca)

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.
Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Understand the concept of a unit rate 𝘢/𝘣 associated with a ratio 𝘢:𝘣 with 𝘣 ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.”
Solve real-world and mathematical problems by writing and solving equations of the form 𝘹 + 𝘱 = 𝘲 and 𝘱𝘹 = 𝘲 for cases in which 𝘱, 𝘲 and 𝘹 are all nonnegative rational numbers.
Total Pages
208 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 days
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$9.95
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
CalfordMath

CalfordMath

681 Followers
Follow
More products from CalfordMath
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up