Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)

Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Common Core Aligned- Shirley's Sweet Shack (Adding and Multiplying Decimals!)
Product Description
This is a 12 question activity that uses a menu for students to examine cost. These questions, aligned with the Common Core 5.NBT.7, asks students to add and multiply various decimals in order to figure out a total cost of sweets at a store. My students liked using this as it is fun to do real-world math :)

Laminate the menu for students to use in groups or individually. Depending on what you want students to do, they can add, multiply, or do both to solve. Requires some subtracting as well. Hope they enjoy this activity!

Thanks!

The LC Tiger Teacher
Total Pages
4 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.50
Digital Download
$1.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up