Compare two fractions

Compare two fractions
Compare two fractions
Compare two fractions
Compare two fractions
Compare two fractions
Compare two fractions
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
1 rating
Product Q & A
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

23 MB|1 video + 6
Share
Product Description
Use engaging animation of a math problem and worksheets to review common core math skills. This resource covers 4th grade common core standard 4.NF.A.2.

Along with the video, there are two worksheets in this bundle. You can use the VideoQuestions.pdf in classroom while reviewing the questions and AdditionalQuestions.pdf to give homework to your students.

Challenge your students to figure out which pizza was eaten more at Sammy's birthday party.

You can use this activity as warm up/bell ringers, review, group activity, and remedial-activity. The voice-over/narration makes it an excellent tool for ESL learners.


Includes:

* Animation video showing a math problem scenario with text display and narration.
* Two worksheets with questions, answer keys and solution.

**********************************************************************************
Save $$ by availing our discounted bundles (which include the current product)

Download bundle for Fractions

OR

Have us ship you all of 4th grade content on disc.
**********************************************************************************

For classroom/personal use only. Please do not distribute this product.

Common Core Math Standard: 4.NF.A.2
Compare two fractions with different numerators and different denominators, e.g., by creating common denominators or numerators, or by comparing to a benchmark fraction such as 1/2. Recognize that comparisons are valid only when the two fractions refer to the same whole. Record the results of comparisons with symbols >, =, or <, and justify the conclusions, e.g., by using a visual fraction model.

Total Pages
1 video + 6
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
$2.50
Digital Download
More products from PrepToon - Math Animations
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.50
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up