Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Comparing Unit Rate in the Real World Compare Unit Rates Best Buy Value Cookies

Comparing Unit Rate in the Real World Compare Unit Rates Best Buy Value Cookies
Product Description
Comparing Unit Rate in the Real World. Compare Unit Rate to decide which is the Better Buy, Best Buy, Value, using Chocolate Chip Cookies like students see at the store in the real world, created by Tricks and Treats for Teaching Math. Students will solve for the Unit Rate for each package of Cookies, then compare the two unit rates to determine the Best Buy. You can change the prices and ounces ~ both are editable.

Be sure to L@@K at my other 325+ TERRIFIC teaching resources!

THANK YOU ~ for your purchases ~
Total Pages
1 page
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.95
Digital Download
$1.95
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up