Comparing Unit Rates--Better Buys

Comparing Unit Rates--Better Buys
Comparing Unit Rates--Better Buys
Comparing Unit Rates--Better Buys
Comparing Unit Rates--Better Buys
Comparing Unit Rates--Better Buys
Comparing Unit Rates--Better Buys
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

5 MB
Share
Product Description
This worksheet asks students to find the better buy between two similar products that you might find at the grocery store. Students will calculate the unit rates of each product and compare their answers to find the cheaper product or the better buy.
Total Pages
N/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour
Report this Resource
Loading...
$4.00
Digital Download
More products from Marilyn's Math Market
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$4.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up