Teachers Pay Teachers

Comparing numbers

Comparing numbers
Comparing numbers
Grade Levels
1st, 2nd, 3rd
Resource Types
Common Core Standards
Product Rating
Not yet rated
File Type
Word Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.05 MB   |   2 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This is an activity I used during a formal observation. It gives examples when you can model comparing numbers with your students. Then, it gives a real-life connection to the grocery store. Students must pick items from a grocery store, add up their totals, and compare how much they spent with a partner. I used fake groceries that I had prices, but students can easily make up their own. It also provides a global connection to prices of a gallon of milk in the United States compared to a gallon of milk in China. Students must write a sentences explaining why they think that is.
Total Pages
2
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$1.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (10 Followers)
$1.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Comparing numbers
Comparing numbers