Complete Nutrition Unit Materials - Grades 2,3,4 (The Walshie Workshop)

Grade Levels
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
1.25 MB   |   12 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This is a thorough and engaging set of materials that can be used along with the nutrition and health items you already have.

This bundle includes:
-Nonfiction Nutrition Article with Comprehension Questions
-Food Pyramid (to teach about food groups and servings)
-Creating a Balanced Meal (Students draw and label a graphic aid)
-Food Group Sort & Classify Activity (Cut & Paste)
-Quick Quiz on Nutrition and Healthy Eating

These materials were carefully made and pack an educational punch! You get a lot of useful materials for a wonderful price. The other nice thing to know is that a few of these activities can be put into independent learning centers if you choose...it's up to you!

Happy Teaching! -Mrs. Walshie ;)
Total Pages
12
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Week

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
13 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$1.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (25 Followers)
$1.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
Complete Nutrition Unit Materials - Grades 2,3,4 (The Wals
Complete Nutrition Unit Materials - Grades 2,3,4 (The Wals
Complete Nutrition Unit Materials - Grades 2,3,4 (The Wals
Complete Nutrition Unit Materials - Grades 2,3,4 (The Wals
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up