Conversation Heart Math Activities Valentine's Day 3rd, 4th, 5th Grade

Grade Levels
3rd - 5th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
46 pages
$5.00
$5.00
Share this resource

Also included in

  1. If your students love doing math with candy, you will LOVE this growing bundle! These 3rd grade, 4th grade, and 5th grade resources includes five holiday activities with candy and one generic colorful candy math & more activity. While the math activities may be the highlight of the packet, there
    $24.00
    $30.00
    Save $6.00

Description

These Valentine's Day Candy Heart Math & More activities are the perfect conversation heart math activities for 3rd, 4th, and 5th grade! They can be to be used throughout the month, for whole group instruction or Valentine math centers. They would even work for a fun and educational Valentine's Day party! They are a fun and engaging way to get your students practicing their math, parts of speech, writing, and art skills using candy hearts.

Color and black and white options are both included for each worksheet in each document. PLEASE REVIEW THE DETAILED PREVIEW TO SEE A SNAPSHOT OF EVERY SINGLE PAGE IN THE DOCUMENT!

➡️GET THE MOST BANG FOR YOUR BUCK WITH THE HOLIDAY MATH & MORE GROWING BUNDLE! ⬅️You'll receive these activities, plus all of the other holidays, at a HUGE discount!

The following worksheets are included:

  • Conversation Heart Count & Sort
  • Conversation Heart Graphing
  • Conversation Heart Fractions
  • Conversation Heart Comparing Fractions
  • Conversation Heart Probability
  • 2 Fill In The Blanks stories. Students will fill in these blanks using parts of speech AND drawing out colors from their candy hearts
  • 2 Writing Pages- Write Your Own Love Letter and Create Your Own Candy
  • Art- Design Your Own Candy

➡️GET THE MOST BANG FOR YOUR BUCK WITH THE HOLIDAY MATH & MORE GROWING BUNDLE! ⬅️You'll receive these activities, plus all of the other holidays, at a HUGE discount!

These are also available in versions for Grades 1-5! Check them out below!

More activities like this are coming for future holidays! CLICK HERE TO FOLLOW MY STORE to stay tuned.

Related Resources:

WANT MORE FREEBIES & TEACHING TIPS?

Click on the green star by my store name to become a follower! You will be notified when I upload new products, freebies, and have sales! You can also sign up for my free resource library to get access to ALL of my freebies as well as lots of free teaching ideas at www.WifeTeacherMommy.com

HAVE A QUESTION OR CONCERN ABOUT THIS PRODUCT?

Please email me before leaving feedback and I'll try my best to help you out! You can email me at kelsey@wifeteachermommy.com.

Total Pages
46 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Produce clear and coherent writing in which the development, organization, and style are appropriate to task, purpose, and audience.
Write narratives to develop real or imagined experiences or events using effective technique, well-chosen details, and well-structured event sequences.
Write informative/explanatory texts to examine and convey complex ideas and information clearly and accurately through the effective selection, organization, and analysis of content.
Interpret a fraction as division of the numerator by the denominator (𝘢/𝘣 = 𝘢 ÷ 𝘣). Solve word problems involving division of whole numbers leading to answers in the form of fractions or mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. For example, interpret 3/4 as the result of dividing 3 by 4, noting that 3/4 multiplied by 4 equals 3, and that when 3 wholes are shared equally among 4 people each person has a share of size 3/4. If 9 people want to share a 50-pound sack of rice equally by weight, how many pounds of rice should each person get? Between what two whole numbers does your answer lie?
Explain equivalence of fractions in special cases, and compare fractions by reasoning about their size.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up