Convert Measurement units Google Forms

Convert Measurement units Google Forms
Convert Measurement units Google Forms
Convert Measurement units Google Forms
Convert Measurement units Google Forms
Subject
Grade Levels
File Type

Google Forms™

Standards
Made for Google Drive™
To access this resource, you’ll need to allow TpT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.
  • Product Description
  • StandardsNEW

Teachers and students can use this resource in class as a formative assessment.. this can be used as a do now/ entry card/ exit card.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations.
Interpret and compute quotients of fractions, and solve word problems involving division of fractions by fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, create a story context for (2/3) ÷ (3/4) and use a visual fraction model to show the quotient; use the relationship between multiplication and division to explain that (2/3) ÷ (3/4) = 8/9 because 3/4 of 8/9 is 2/3. (In general, (𝘢/𝘣) ÷ (𝘤/𝘥) = 𝘢𝘥/𝘣𝘤.) How much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 3/4-cup servings are in 2/3 of a cup of yogurt? How wide is a rectangular strip of land with length 3/4 mi and area 1/2 square mi?
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$1.95
Online Resource
Share this resource
Report this resource to TpT
KayChoppy

KayChoppy

6 Followers
Follow
More products from KayChoppy
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up