Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies

Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

7 MB|54 pages
Share
Product Description
This is a BUNDLE of all 3 of my Cooking in the Classroom recipes! Save $2.50 when you buy all 3 together! Links to individual recipes are included at the bottom of this description in case you would prefer to buy them individually.

Enjoy a recipe for each season! Bring chili (fall/winter), Cowboy Caviar (Spring/Summer) and smoothies (Spring/Summer) to your students in a way that connects real-life scenarios and mathematics! Read below for the details of what is included and what skills students will practice with each cooking lesson.


Chili ~

All ingredients are FRESH, there are NO nuts, and it can be easily adapted to suit VEGETARIANS!

This resource includes:

-Recipe broken up for groups of 4 students
-2 pages of rules that can be made into posters & used for ALL 3 lessons (with a background and without a background)
-Price list of ingredients per group of 4 to be used to complete various math activities
-5 mathematics questions (and answer key) that directly relate to the recipe and 5th grade curriculum
-Tips and tricks for implementing a successful lesson
-List of materials needed

Students partake in a hands-on lesson that gives them insight and practice with the following mathematical concepts:

-Measuring with fractions
-Adding and Subtracting Decimals
-Comparing and Ordering Decimals
-Long Division with Whole Numbers

Cowboy Caviar (bean & corn dip)~

All ingredients are FRESH & there are NO nuts.

This resource includes:

-Recipe broken up for groups of 4 students
-Price list of ingredients per group of 4 to use to complete various math activities
-8 mathematics questions (and answer key) that directly relate to the recipe and 5th grade curriculum
-Tips and tricks for implementing a successful lesson
-List of materials needed

Students partake in a hands-on lesson that gives them insight and practice with the following mathematical concepts:

-Measuring with fractions
-Adding and Subtracting Decimals
-Comparing and Ordering Decimals
-Rounding
-Long Division with Whole Numbers/Decimals
-Adding Fractions with uncommon denominators
-Multiplying mixed numbers by a whole number (or using repeated addition of mixed numbers)
-Customary Conversions


Smoothies~

All ingredients are FRESH & there are NO nuts.

This resource includes:

-Recipe for 2 different smoothies (strawberry, pineapple & yogurt; strawberry, banana & yogurt)
-Price list of ingredients per student to use to complete various math activities
-7 mathematics questions (and answer key) that directly relate to the recipe and 5th grade curriculum
-Tips and tricks for implementing a successful lesson
-List of materials needed

Students partake in a hands-on lesson that gives them insight and practice with the following mathematical concepts:

-Measuring with fractions
-Adding and Subtracting Decimals
-Multiplying Decimals
-Comparing and Ordering Decimals
-Rounding
-Word Problems


Individual links to each recipe:
https://www.teacherspayteachers.com/Product/Cooking-in-the-Classroom-Chili-2897960
https://www.teacherspayteachers.com/Product/Cooking-in-the-Classroom-Cowboy-Caviar-3170055
https://www.teacherspayteachers.com/Product/Cooking-in-the-Classroom-Smoothies-3264315
Total Pages
54 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$7.00
Digital Download
List Price:
$9.50
You Save:
$2.50
More products from Love and Lavender Lattes
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$7.00
Digital Download
List Price:
$9.50
You Save:
$2.50
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up