Cost Per Unit (Fun Way to Divide with Decimals)

Grade Levels
4th, 5th, 6th
Product Rating
4.0
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
1.24 MB   |   5 pages

PRODUCT DESCRIPTION

I like to teach cost per unit when we are dividing with decimals because I think it is the most practical real-life application.

This includes:
* A brief Powerpoint with 4 examples of calculating cost per unit (can be edited)
* An activity to discover the cheapest way to eat pizza (making it at home, buying a frozen one, or buying one from the store) involving lots of cost per unit calculations! I did this whole-class.
* A worksheet with 3 problems for students to decide the best deal between different size/brands/prices of boxes of cereal, juice boxes, and ice cream bars
* A review with 12 word problems in which students solve decimal division problems, and have to explain their reasoning in complete sentences. This can be edited to use your own students' names! They love that.
Total Pages
5
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Week

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
3 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (8 Followers)
$3.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Cost Per Unit (Fun Way to Divide with Decimals)
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up