Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Cost of a baby 0-12months

Cost of a baby 0-12months
Cost of a baby 0-12months
Cost of a baby 0-12months
Cost of a baby 0-12months
Cost of a baby 0-12months
Cost of a baby 0-12months
Cost of a baby 0-12months
Product Description
I start this lesson in letting the students understand that they get to choose what is important to them. If they want a Coach diaper bag then they can do that, but understand that name brand items are going to cost more. I let them do this because they do not understand the magnitude of the cost of raising a baby. Most of my students love this assignment and keeps their interest for 2 days. I tell the students to not look up multiple items but to look up one item they like and then multiply the cost.
Total Pages
4 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
2 days
Report this Resource
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.00
Digital Download
Add one to cart

Advertisement

Advertisement

$2.00
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up