Create Your Own Restaurant PBL - Real World Math & ELA Project Based Learning

Rated 4.95 out of 5, based on 19 reviews
19 Ratings
;
Resource Type
Standards
Formats Included
  • PDF
Pages
41 pages
$7.00
$7.00
Share this resource
Report this resource to TPT

What educators are saying

I used this in summer school for a PBL. The students enjoyed the restaurant topic. It was easy to use and straight forward to understand. Great resource!
Also included in
  1. Incorporate more project-based learning in your upper elementary or middle school classroom!  Each of these projects is aligned with Common Core standards and touches on several different academic areas.Design a Restaurant:   Math, Writing, DesignCreate A Country: Geography, Writing, ArtPeeps
    Price $16.00Original Price $20.00Save $4.00

Learning Objective

Students will collaborate to design, write the history of, create a realistic menu, determine food costs, and prepare a food item for their restaurant, which will be based around a theme.

Description

Are you looking for an engaging Project Based Learning activity that allows your students to demonstrate real-world Math and ELA skills? This Create Your Own Restaurant Project blends Math, Writing, and design elements into one fun project!

Students love this PBL where they create their own restaurant around a theme, complete with its history, a menu, and the physical design. Optional Math pages include computing the difference between wholesale and retail costs, ratios and proportions, and taxes and tips.

You can even host a food fair as a final activity where The Sportz Palace, Memery Eatery, Amazin' Glazin’, and other creative eateries serve a sample of one of their foods.

Design a Restaurant Project Based Learning | ELA & Math PBL includes:

✔ Essential Questions

✔ Objectives and Common Core Standards

✔ Teacher Directions with pictures 

✔ Student Directions

✔ Theme brainstorming Pages

✔ Restaurant's History graphic organizers

✔ Restaurant menu graphic organizers

✔ Restaurant design graphic organizers

✔ Teacher directions, examples, and answer keys

✔ Rubrics to use as benchmarks or for feedback

Real-World Math optional activities:

★ Determine the difference between wholesale and retail costs for restaurant

★ Determine portion size and number of portions served (conversion of ounces to pounds)

★ Compute the difference between wholesale and retail costs

★ Compute tax and tip on a typical bill

★ Use proportions to determine the physical layout of the restaurant

You might also like these other Project Based Learning products

Peeps Project Based Learning and STEM Activities

Social Studies Project | Create a Country Geography & Map Skills PBL

Mythology Writing Unit

US Geography Plan a Road Trip

Ancestry Heritage Project

Christmas Winter Giftwrap Stand

CUSTOMER TIPS:

1. Earn TpT credits to use for future purchases! After you log in, go to the "My Purchases" page and download this product. You'll see a "Provide Feedback" button. Click on that, rate the product and leave a comment. It's that simple!

2. Like what you see? Click on the star next to my store logo to follow me!

Total Pages
41 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 months
Report this resource to TPT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TPT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Know relative sizes of measurement units within one system of units including km, m, cm; kg, g; lb, oz.; l, ml; hr, min, sec. Within a single system of measurement, express measurements in a larger unit in terms of a smaller unit. Record measurement equivalents in a two-column table. For example, know that 1 ft is 12 times as long as 1 in. Express the length of a 4 ft snake as 48 in. Generate a conversion table for feet and inches listing the number pairs (1, 12), (2, 24), (3, 36),...
Use the four operations to solve word problems involving distances, intervals of time, liquid volumes, masses of objects, and money, including problems involving simple fractions or decimals, and problems that require expressing measurements given in a larger unit in terms of a smaller unit. Represent measurement quantities using diagrams such as number line diagrams that feature a measurement scale.
Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”
Write narratives to develop real or imagined experiences or events using effective technique, well-chosen details, and well-structured event sequences.
Produce clear and coherent writing in which the development, organization, and style are appropriate to task, purpose, and audience.

Reviews

Questions & Answers

TPT

TPT empowers educators to teach at their best.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up