¿Cuánto costó el regreso a clases? Authentic Resource

¿Cuánto costó el regreso a clases? Authentic Resource
¿Cuánto costó el regreso a clases? Authentic Resource
¿Cuánto costó el regreso a clases? Authentic Resource
¿Cuánto costó el regreso a clases? Authentic Resource
Grade Levels
Product Rating
4.0
3 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

407 KB|3 pages
Share
Product Description
This activity focuses on school supply vocabulary and can be used with any textbook - Realidades, Expresate, etc.

The students will look at an infographic found here (http://leonardo1452.com/wp-content/uploads/2011/08/Regreso-a-clases1.png) and using basic math skills and some internet searching, will compare and contrast the cost of going back to school in the United States versus going back to school in Mexico. This is an excellent activity to use to get students thinking and opens the floor up for great discussion. It also has some new vocabulary for school supplies and clothing that the kids had fun with.

I left this with a substitute and the kids did well on it so it makes a great sub plan. They used their phones to complete the activity and I wrote the exchange rate on the board so they just had to do some basic math.
Total Pages
3 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
50 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from Shawn and Hillary Blair
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up