Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit

Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
Current Events: Math of the iPhone 11 Cost & Profit
File Type

PDF

(1 MB|5 pages)
Product Rating
Standards
Also included in:
  1. These Function products (mainly y = mx + b) will last you many days! There are multitude of resources that can be used flexibly to meet the needs of your students. Products include lessons, reference sheets, differentiated stations, scavenger hunts, self-guided worksheets, and culturally-responsive
    $58.60
    $41.02
    Save $17.58
  • Product Description
  • StandardsNEW

This is a real-world current event analysis of the cost on Apple to make iPhone 11's and their resulting profit. I think this is a great way to incorporate relevance into rates, tables, and graphs. I believe it can be used for 7th or 8th graders to practice/review unit rates as well as other important mathematical concepts. The relevant nature of this topic is not lost on students and they are engaged.

The resource is an 8 part analysis, ranging from reading articles to short answer to multiple choice questions on the iPhone 11. I think this works well as classwork, weekly homework, or emergency sub plans, as the resource is self-directed. An answer key is not provided. Enjoy!

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Identify the constant of proportionality (unit rate) in tables, graphs, equations, diagrams, and verbal descriptions of proportional relationships.
Recognize and represent proportional relationships between quantities.
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction ½/¼ miles per hour, equivalently 2 miles per hour.
Graph proportional relationships, interpreting the unit rate as the slope of the graph. Compare two different proportional relationships represented in different ways. For example, compare a distance-time graph to a distance-time equation to determine which of two moving objects has greater speed.
Total Pages
5 pages
Answer Key
Not Included
Teaching Duration
40 minutes
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$1.75
Digital Download
Share this resource
Report this resource to TpT
SkewLines

SkewLines

62 Followers
Follow
More products from SkewLines
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up