Daily Reading Practice - Part 2 {3rd & 4th Grade}

Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Daily Reading Practice - Part 2  {3rd & 4th Grade}
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

5 MB|60 + answer keys
Share
Product Description
I am so excited to introduce my Daily Reading Practice product, which offers valuable comprehension practice for students. In this second unit there are six weeks worth of reading practice, which includes a brief reading passage and comprehension questions for each day of the week. This can be used for morning work, homework, exit tickets, reading centers, and more! Each day students will read a brief passage answer two multiple choice questions and two short answer questions.

I’ve organized this set of practice questions by skill, and each week focuses on a different school. The skills follow the same layout and pacing as my 3rd-5th grade reading units. However, regardless of which curriculum you teach, you can still use these review questions. I like to use these as a formative assessment to guide my reading instruction. In each assessment, at least two of the comprehension questions focus on the featured skill of the week.
Week 1: characterization
Week 2: setting
Week 3: plot
Week 4: nonfiction text features
Week 5: nonfiction text structure (cause & effect and compare & contrast)
Week 6: nonfiction text structure (sequential order and problem & solution)

My goal is to eventually post a year-long bundle of Daily Reading Practice, but I will not be able to post a growing bundle. I do not want to make a commitment that I may be prevented from keeping. If you do purchase each of the units individually, when I do post the bundle you can have the total cost of your purchases adjusted to reflect the value of the bundle.
Total Pages
60 + answer keys
Answer Key
Included
Teaching Duration
2 months
Report this Resource
Loading...
$8.00
Digital Download
avatar

Ashleigh

36,736 Followers
Follow
More products from Ashleigh
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up