Decimal Division pack (Holiday themed)

Grade Levels
4th, 5th, 6th
Resource Types
Product Rating
Not yet rated
File Type
Compressed Zip File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
How to unzip files.
3.59 MB   |   21 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This includes:

* A decimal division assessment in which students must divide the cost of 14 products by their number or units (7 products from Target and 7 products from WalMart). They must decide which store has the better deal for each product. At the end of the test, they must explain where they would do their holiday shopping and why. (+answer key)

* Decimal division review worksheet (holiday themed questions + answer key)

* Holiday foods Cost Per Unit powerpoint to introduce dividing decimals by whole numbers
Total Pages
21
Answer Key
Included
Teaching Duration
3 Days

Average Ratings

N/A
Overall Quality:
N/A
Accuracy:
N/A
Practicality:
N/A
Thoroughness:
N/A
Creativity:
N/A
Clarity:
N/A
Total:
0 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (9 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Decimal Division pack (Holiday themed)
Decimal Division pack (Holiday themed)
Decimal Division pack (Holiday themed)
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up