Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Determine the Unit Cost (EDI)

Determine the Unit Cost (EDI)
Determine the Unit Cost (EDI)
Determine the Unit Cost (EDI)
Determine the Unit Cost (EDI)
Determine the Unit Cost (EDI)
Determine the Unit Cost (EDI)
Determine the Unit Cost (EDI)
Subject
Grade Levels
Product Rating
File Type

Presentation (Powerpoint) File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

3 MB|25 pages
Product Description
This lesson teaches students to determine the unit cost of an item. Initial Lesson (pages 1-8) includes a Learning Objective, Activation of Prior Knowledge, Concept Development, and Skill Development/Guided Practice. Lesson also includes seven pages of
Independent work (pages 9-16). Lesson is fully-animated with answers. Student worksheet pages are included at the end for printing (pages 18-25).

Check out more of our lessons at www.educeri.com. It provides easy-to-use online lessons that save teachers time and money. For $7 a month, subscribers can gain access to hundreds of classroom-tested K-12 lessons at the click of a button.
Total Pages
25 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
50 minutes
Report Copyright Infringement
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$2.99
Digital Download
Add one to cart
avatar

Educeri

279 Followers
Follow

Advertisement

Advertisement

$2.99
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up