Digital Interactive Math Slides + Self-Grading Quizzes (Third Grade BUNDLE)

Rated 4.93 out of 5, based on 56 reviews
56 Ratings
Grade Levels
3rd
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
  • Microsoft OneDrive
Pages
600+
$103.95
Bundle
List Price:
$115.50
You Save:
$11.55
$103.95
Bundle
List Price:
$115.50
You Save:
$11.55
Share this resource
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Description

Interactive Math Slides provide review, practice, and enrichment in an engaging and meaningful way. These interactive slides are fully digital, providing you with a paperless, no-prep resource! The mathematical concepts are represented visually as students will drag, drop, and sort images. A self-grading Google Forms quiz is also included as a follow-up that will provide you with valuable data. This is perfect for assigning in your virtual classroom!

This resource includes slides in both PowerPoint and Google Slides formats. The Google Slides version is easy to assign on Google Classroom, and there are instructions included that will help you assign either the entire file or select slides at a time. There is also a Google Forms quiz that self-grades and assesses students on the standard.

Included in this Year-Long Bundle:

  • Both PowerPoint and Google Slides
  • A total of 590 slides!
  • Student practice slides and answer key slides
  • A corresponding, self-grading quiz for every standard on Google Forms
  • A total of 25 quizzes

These resources can be used as a distance learning assignment, in small group instruction, or as a center.

Do you need this resource for more than one teacher or classroom?

Sharing and collaborating makes teaching so much easier! In order to make this easy and legal for you to share with your team, you may buy additional licenses at a discount. How? Go to your My Purchases page on TpT and find the resource. Then, click Buy Additional Licenses. This is the best way to buy for your team or grade level without violating copyright. Thank you for respecting my work!

Interested in purchasing for a whole district? I accept PO’s! Email me at toluca@markersandminions.com.

How can I earn credits to apply towards future purchases?

Go to your My Purchases page on TpT and find your purchased resources. You’ll see a Provide Feedback button next to each product. Click on it and you’ll be taken to a page where you can give a rating and comment. Doing so will give you TpT credits that you can use towards the cost of your future purchases.

How can I hear about new resources and sales?

  • Click here to follow my TpT store
  • Click here to join my email list
  • Click here to follow me on Facebook

Terms of Use

© Markers and Minions. This product is my intellectual property. I own the resource, while you are purchasing a license to use it in your classroom with your students only. It may not be posted on a public website or shared Drive where others can download it. You may reference the resource with credit and a link given. You may not translate or resell this resource.

Total Pages
600+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Tell and write time to the nearest minute and measure time intervals in minutes. Solve word problems involving addition and subtraction of time intervals in minutes, e.g., by representing the problem on a number line diagram.
Measure and estimate liquid volumes and masses of objects using standard units of grams (g), kilograms (kg), and liters (l). Add, subtract, multiply, or divide to solve one-step word problems involving masses or volumes that are given in the same units, e.g., by using drawings (such as a beaker with a measurement scale) to represent the problem.
Draw a scaled picture graph and a scaled bar graph to represent a data set with several categories. Solve one- and two-step “how many more” and “how many less” problems using information presented in scaled bar graphs. For example, draw a bar graph in which each square in the bar graph might represent 5 pets.
Generate measurement data by measuring lengths using rulers marked with halves and fourths of an inch. Show the data by making a line plot, where the horizontal scale is marked off in appropriate units-whole numbers, halves, or quarters.
Recognize area as an attribute of plane figures and understand concepts of area measurement.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up