Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page
318 Downloads

Discovering Price: Button Factory

Discovering Price: Button Factory
Discovering Price: Button Factory
Discovering Price: Button Factory
Discovering Price: Button Factory
Discovering Price: Button Factory
Discovering Price: Button Factory
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

246 KB|6 pages
Share
Product Description
Students assume to role of the owner of a button factory who needs to calculate cost per unit (button) before determining how much to charge for each button. This lesson challenges students to account for overhead costs including rent and payroll. It also challenges students to figure out how to maintain a competitive edge when a new button factory opens nearby. Includes a handout and answer key.

A component of the Discovering the Marketing Mix Unit (coming soon).
Brought to you by Wiser Than the Owl
Total Pages
6 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource
Loading...
FREE
Digital Download
More products from wiser than the owl
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
FREE
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up