Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

Discovering Price: Cupcake Challenge

Discovering Price: Cupcake Challenge
Discovering Price: Cupcake Challenge
Discovering Price: Cupcake Challenge
Discovering Price: Cupcake Challenge
Discovering Price: Cupcake Challenge
Discovering Price: Cupcake Challenge
Grade Levels
Product Rating
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

249 KB|10 pages
Share
Product Description
This mouth-watering lesson will have your students asking if they can bring cupcakes to class. What a tempting way to teach them about cost, price and profit! Teams are challenged to generate the most profit in class through a hypothetical cupcake sale.

This packet includes the Cupcake Challenge handout, presentation guide, review questions and answer key.

A component of the Discovering the Marketing Mix Unit (coming soon).
Brought to you by Wiser Than the Owl
Total Pages
10 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
3 days
Report this Resource
Loading...
$1.99
Digital Download
More products from wiser than the owl
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$1.99
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up