digital

Distance Learning: Yearlong 5th Grade Math Assessments Bundle

Resource Type
Format
Zip (9 MB|165 pages, 310 self-grading questions)
Google Apps™
Standards
$26.08
Bundle
List Price:
$32.60
You Save:
$6.52
$26.08
Bundle
List Price:
$32.60
You Save:
$6.52
Share this resource
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (eg. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (5)

    Description

    Say goodbye to grading papers! SELF-GRADING quizzes will change your life. You're saving 20% by buying all 31 Self-grading 5th Grade Math Assessments in 1 bundle! (That's 310 questions!) Students simply take these digital multiple-choice quizzes and you receive immediate data organized in a spreadsheet.

    These self-grading quizzes make it easier than ever to:

    • Assess your students' ability levels
    • Give students immediate feedback 
    • Use real-time data to efficiently guide instruction
    • Save valuable class time (and whatever time you spent outside the day grading!)

    NOTE:

    • You can use these 5th-grade math tests with or without Google Classroom.
    • If you prefer pencil and paper a printable PDF version with answer keys is included as well.

    This CCSS Resource Includes:

    • 26 Core Assessments (one for EVERY 5th-grade common core standard)
    • 5 Bonus assessments (mixed review for each domain)
    • 10 multiple choice questions on each quiz
    • 310 total self-grading questions
    • A printable PDF version of each assessment and answer key

    Bonus Materials:

    • Teacher Directions
    • Data Grouping Sheet: Easily organize students into strategy groups
    • Small-Group Documentation Sheet: Take notes on your small groups and plan for future sessions
    • Student Data Clipboards: Students are enabled to take responsibility for their learning by tracking their own progress
    • Common Core State Standard Reference Sheet: All 5th-grade math common core standards organized in one place 

    Quiz Format:

    • Digital
    • Printable
    • Multiple Choice

    Skills Assessed in this Bundle:

    5.NBT Numbers and Operations in Base Ten

    • 5.NBT.1 - Place value: tens times greater, ten times less
    • 5.NBT.2 - Powers of 10
    • 5.NBT.3 - Reading, writing, and comparing decimals
    • 5.NBT.4 - Rounding decimals
    • 5.NBT.5 - Multi-digit multiplication
    • 5.NBT.6 - Multi-digit division
    • 5.NBT.7 - Adding, subtracting, multiplying, and dividing decimals

    5.G - Geometry

    • 5.G.1 - Graphing coordinates; ordered pairs, origin, x-axis, y-axis
    • 5.G.2 - Real world word problems graphing points on a coordinate plane
    • 5.G.3 - 2D Shape attributes
    • 5.G.4 - Classify shapes based on the shape attributes

    5.MD - Measurement and Data

    • 5.MD.1 - Converting measurement units
    • 5.MD.2 - Line plots with fractions
    • 5.MD.3 - Volume with cubic units: concepts
    • 5.MD.4 - Volume with cubic units: visual
    • 5.MD.5 - Volume of rectangular prisms: visual and word problems on volume

    5.OA Operations and Algebraic Thinking

    • 5.OA.1 - Order of Operations Problems
    • 5.OA.2 - Order of Operations Problems
    • 5.OA.3 - Generate Patterns and Graphing Patterns on a Coordinate Plane

    5.NF Numbers and Operations - Fractions

    • 5.NF.1 - Add and subtract unlike fractions and mixed numbers
    • 5.NF.2 - Word problems solving the addition of unlike fractions
    • 5.NF.3 - Dividing with fractions
    • 5.NF.4 - Multiplying fractions
    • 5.NF.5 - Multiplying fractions - interpret as scaling
    • 5.NF.6 - Multiplying fractions word problems
    • 5.NF.7 - Division with unit fractions and whole numbers

    Perfect for: 

    • Pretest / Posttest  
    • End of unit evaluation
    • Test prep
    • Homework
    • Partner work
    • Rotations
    • Extra practice 
    • Early finishers
    • 5th-grade math worksheets (or digital practice)
    • or adapt to fit your classroom needs! 

    You can find the 3rd and 4th-grade self-grading MATH versions here:

    CLICK HERE for self-grading READING ASSESSMENTS:

    Looking for other math activities you and your students will LOVE?

    Change your life forever this back to school season, simplify your teacher life, and enjoy having all your assignments graded for you instantly.

    Total Pages
    165 pages, 310 self-grading questions
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Classify two-dimensional figures in a hierarchy based on properties.
    Understand that attributes belonging to a category of two-dimensional figures also belong to all subcategories of that category. For example, all rectangles have four right angles and squares are rectangles, so all squares have four right angles.
    Represent real world and mathematical problems by graphing points in the first quadrant of the coordinate plane, and interpret coordinate values of points in the context of the situation.
    Use a pair of perpendicular number lines, called axes, to define a coordinate system, with the intersection of the lines (the origin) arranged to coincide with the 0 on each line and a given point in the plane located by using an ordered pair of numbers, called its coordinates. Understand that the first number indicates how far to travel from the origin in the direction of one axis, and the second number indicates how far to travel in the direction of the second axis, with the convention that the names of the two axes and the coordinates correspond (e.g., 𝘹-axis and 𝘹-coordinate, 𝘺-axis and 𝘺-coordinate).
    Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3-cup servings are in 2 cups of raisins?

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up