Distance Learning|Home Learning| Bundle: Math, Language Arts, & Science

Grade Levels
2nd - 4th
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
56 pages
$7.65
Bundle
List Price:
$8.50
You Save:
$0.85
$7.65
Bundle
List Price:
$8.50
You Save:
$0.85
Share this resource

Description

Print and go resources

Save when you buy in bulk! This bundle contains Homeschooling and Homesteading's Math and Language Arts journaling packets as well as our Wildflower Guide packet.

***********************************************************************

Bundle includes practice sheets for:

- fractions

- skip counting

- multiplication

- division

- patterning

- money

- Poetry brainstorm

- Summer-themed acrostic poem guide

- Mad Lib to fill out

- Hand summary guide

- Book report guide

- Short story prompt

- Giving instructions writing activity

- Writing activity focusing on senses

- Guide to writing a night poem using adjectives

- Using onomatopoeias in a comic strip

PLUS students can create their own wildflower journal while guided by questions encouraging them to use their senses.

Included:

- Both black line and colored copies of the wildflower journal

- Guiding questions to help students make observations

- Resources page referencing useful published wildflower guides

Each sheet is a useful activity to start off the day, for substitutes to use, to enhance your math curriculum, or to use as a time filler. The answer keys are located in the Appendix.

All you have to do is print them off and they are ready to use!

Click on the green "Preview" button to see the ready-to-use resources.

***********************************************************************

Related products:

Math Journaling

Language Arts Journal Activities

Created by Homeschooling and Homesteading

Please be sure to review the TOU

Feedback is appreciated and earns points towards future purchases.

Subscribe to our YouTube channel for a more detailed look at our lessons plans

Follow our store to keep up-to-date on new products.

Total Pages
56 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
Understand division as an unknown-factor problem. For example, find 32 ÷ 8 by finding the number that makes 32 when multiplied by 8.
Fluently multiply and divide within 100, using strategies such as the relationship between multiplication and division (e.g., knowing that 8 × 5 = 40, one knows 40 ÷ 5 = 8) or properties of operations. By the end of Grade 3, know from memory all products of two one-digit numbers.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up