Dividing Fractions Video Activity

Dividing Fractions Video Activity
Dividing Fractions Video Activity
Dividing Fractions Video Activity
Dividing Fractions Video Activity
Dividing Fractions Video Activity
Dividing Fractions Video Activity
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

21 MB|1 video + 3 worksheet
Share
Product Description
We are very excited to bring you this new series of math animations. In this series , "Sammy gets a new puppy." and he learns everything about fractions by taking care of his new puppy. Kids will love this new series and learning fractions while also learning what does it take to care for puppies.

It includes
1) Dividing Fractions video + 3 questions
2) Worksheet to record students' answers - includes answer keys and solution on the last page.

Click below to see our best sellers:

Best Selling Bundle: Geometry Review Activities

Best Selling Individual Product: Positive and Negative Numbers

Best Selling Shipped Good Common Core Math:6th Grade Review Activities

*****************************************************************************Please do leave us a feedback how you liked this. Your feedback helps us create more videos and improve our product further.

Follow our store to get notified about new products.
*****************************************************************************



CCSS.MATH.CONTENT.5.NF.B.3
Interpret a fraction as division of the numerator by the denominator (a/b = a ÷ b). Solve word problems involving division of whole numbers leading to answers in the form of fractions or mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. For example, interpret 3/4 as the result of dividing 3 by 4, noting that 3/4 multiplied by 4 equals 3, and that when 3 wholes are shared equally among 4 people each person has a share of size 3/4. If 9 people want to share a 50-pound sack of rice equally by weight, how many pounds of rice should each person get? Between what two whole numbers does your answer lie?
Total Pages
1 video + 3 worksheet
Answer Key
Included
Teaching Duration
30 minutes
Report this Resource
Loading...
$2.00
Digital Download
More products from PrepToon - Math Animations
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$2.00
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up