Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations

Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
2 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

6 MB|64 pages
Share
Product Description
Dividing with Unit Fractions Test Prep Math Stations

Check out the 5th Grade Math Test Prep Bundle.

Check out the Third and Fourth Grade Test Prep Bundles Here!
4th Grade Math Test Prep Bundle
3rd Grade Math Test Prep Bundle

This fifth grade division with unit fractions test prep bundle is a no frills all action product meant to cement students' knowledge of dividing with unit fractions for standardized testing. All ten of the activities included were created entirely in black and white to save on colored ink, and make for easy use of the copy machine.

I use these activities in class and with my testing study group after school.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

It was created with the following standards in mind:

TEKS
5.3l divide whole numbers by unit fractions and unit fractions by whole numbers

Common Core
CCSS.MATH.CONTENT.5.NF.B.7 Apply and extend previous understandings of division to divide unit fractions by whole numbers and whole numbers by unit fractions. 
CCSS.MATH.CONTENT.5.NF.B.7.A Interpret division of a unit fraction by a non-zero whole number and compute such quotients. For example, create a story context for (1/3/4, and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication  and division to explain that (1/3)/4 =1/12 because (1/12)x4=1/3 
CCSS.MATH.CONTENT.5.NF.B.7.B Interpret division of a whole number by a unit fraction, and compute such quotients. For example, create a story context for 4/ )1/5), and use a visual fraction model to show the quotient. Use the relationship between multiplication and division to explain that 4/(1/5)=20 because 20x(1/5)=4. 
CCSS.MATH.CONTENT.5.NF.B.7.C Solve real world problems involving division of unit fractions by non-zero whole numbers and division of whole numbers by unit fractions, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, how much chocolate will each person get if 3 people share 1/2 lb of chocolate equally? How many 1/3 cup servings are in 2 cups of raisins. 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

All of the activities included are designed to be used to fill in any gaps that students may have understanding how to divide with unit fractions

Each activity can be completed in a variety of settings to meet the needs of every learner in your classroom.
-Independent assessment
-Partner practice
-Small group guided math

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Also included in this product:
Answer keys when appropriate
Recording sheets to hold students accountable
Content vocabulary for your word wall
Test bridge questions

Other 5th Grade Big Ten Resources:
Comparing Decimals
Simplifying Equations
Multiplying Decimals
Dividing Decimals
Addition and Subtraction of Rational Numbers
Division with Unit Fractions
Multi-Step Problem Solving with Whole Numbers
Graphing Numerical Patterns
Perimeter, Area, and Volume
Classifying 2D Figures
Graphing Ordered Pairs
Data Problem Solving


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
For more test prep check out my Test Smash series:
Third Grade Test SmashFourth Grade Test Smash
Fifth Grade Test Smash


Total Pages
64 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Week
Report this Resource
Loading...
$8.95
Digital Download
More products from Teaching In the Fast Lane
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$8.95
Digital Download
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up