Division (5th) Math Video and Worksheet Bundle / Distance Learning

Division (5th) Math Video and Worksheet Bundle / Distance Learning
Division (5th) Math Video and Worksheet Bundle / Distance Learning
Division (5th) Math Video and Worksheet Bundle / Distance Learning
Division (5th) Math Video and Worksheet Bundle / Distance Learning
Grade Levels
Resource Type
Format
Zip (28 MB|117 pages)
Standards
$16.20
Bundle
List Price:
$18.00
You Save:
$1.80
Share this resource
More products from Teaching to Engage
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$16.20
Bundle
List Price:
$18.00
You Save:
$1.80
Products in this Bundle (9)

    showing 1-5 of 9 products

    • Bundle Description
    • Standards
    OVERVIEW:

    This is a bundle containing 9 math videos and worksheets, which cover a range of topics related to fractions, mixed numbers, and improper fractions:
    • Dividing by a 1-Digit Divisors
    • 2 x 2 Division Using Area Model
    • 2 x 2 Division Using Standard Division
    • 3 x 2 Division Using Area Model
    • 3 x 2 Division Using Standard Division
    • 4 x 2 Division Using Area Model
    • 4 x 2 Division Using Standard Division
    • Remainders
    • Interpreting Remainders

    ************************************************************************************************
    WHAT'S INCLUDED:

    Math Video: A teacher-led video that guides students to use a math concept and to apply that concept with real-world story problems. (The link for the video is at the top of the accompanying student worksheet.)

    Worksheet: An accompanying worksheet that will enhance student interaction with the video by allowing them to record works and answers. The worksheet comes in black and white and color.

    Parent Letter: A guide for parents about what the math videos are, their importance, and different ways to access the video.

    Answer Key: A key for correcting the worksheet.

    ************************************************************************************************
    VIDEO & WORKSHEET COMPONENTS:

    Video Title & Objective: States the topic and learning objective of the video.

    Vocabulary & Concepts: Explains pertinent vocabulary and concepts related to the video’s topic.

    Concept Steps: Outlines the steps used to solve each problem.

    Let Me Show You: Demonstrates how to apply the steps to a set of problems.

    Let's Do It Together: Guides students through applying the steps to a set of problems.

    Math in the World: Guides students through applying the steps to a real-world story problem.

    Independent Practice: Challenges the students to apply the concepts independently on the worksheet.

    ************************************************************************************************
    HOW THE MATH VIDEOS & WORKSHEETS HELP:

    Parents: The most common problem for parents is that they want to help their child with math homework, but they do not understand all of the strategies taught in today’s classrooms. These videos allow parents and students to sit down together and learn different strategies to solve math problems.

    Students: Too often students need more time to process math concepts than what can be offered in the classroom. By being able to watch these videos at their own pace and on their own time, students can rewatch problems being solved and pause the videos for the amount of work time that they need.

    Teachers: There always seems to be a shortage of time in a classroom. Teachers can use these videos in many ways to help make the most of the time they do have. Some of these ways include as part of a flipped classroom model, for additional practice and review during small groups, centers, or for independent practice time, and for advance the pacing of gifted and talented or high-achieving students.

    ************************************************************************************************
    CUSTOMER TIPS:

    Please go to your My Purchases page (you may need to login). Beside each purchase you'll see a Provide Feedback button. Simply click it and you will be taken to a page where you can give a quick rating and leave a short comment for the product. Each time you give feedback, TPT gives you feedback credits that you can use to lower the cost of your future purchases. I value your feedback greatly as it helps me determine which products are the most valuable for your classroom as well as I can improve past, current, and future products.
    to see state-specific standards (only available in the US).
    Interpret a fraction as division of the numerator by the denominator (𝘢/𝘣 = 𝘢 ÷ 𝘣). Solve word problems involving division of whole numbers leading to answers in the form of fractions or mixed numbers, e.g., by using visual fraction models or equations to represent the problem. For example, interpret 3/4 as the result of dividing 3 by 4, noting that 3/4 multiplied by 4 equals 3, and that when 3 wholes are shared equally among 4 people each person has a share of size 3/4. If 9 people want to share a 50-pound sack of rice equally by weight, how many pounds of rice should each person get? Between what two whole numbers does your answer lie?
    Find whole-number quotients of whole numbers with up to four-digit dividends and two-digit divisors, using strategies based on place value, the properties of operations, and/or the relationship between multiplication and division. Illustrate and explain the calculation by using equations, rectangular arrays, and/or area models.
    Total Pages
    117 pages
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
    • Ratings & Reviews
    • Q & A

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up