Dollar Up Diner

Grade Levels
Product Rating
File Type
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
9.89 MB   |   19 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This product provides students with an explanation and practice work on the " Dollar Up Method", a life skills method for purchasing skills.

The worksheets in this packet are engaging and FUN for students! The packet works from a beginner level (one item) to a more advanced level (adding cost for 2 items before using the dollar method).

This product includes 3 levels of worksheets or reuseable binder sheets! laminate for years of use!

This Packet includes:
* Dollar Up Number Line
* Let's Dollar Up explanation and visuals
* Let's Dollar up 1 Item: Bakery, Breakfast Time, Snack Bar, Lunch Time, Ice Cream Shoppe, Fruit Basket, Pasta Night, and The Cupcake Shop
* How Much? 1 item Worksheets: students must find the item and price on the menu and then dollar up.
* How Much? Advanced- 2 item Worksheets: Students must find items on menu, add the cost of two items, and then dollar up the total cost.

All worksheets offer clear, concise explanations and visuals that are perfect for life skills and/or special education students working on purchasing skills.

Need more DOLLAR UP practice?
Dollar Up Diner 2
Dollar Up at the Store Task Cards
______________________________________________________
If you like this product, check out -
Dolch Sight Words Flip Cards
Comprehension for the Beginning Reader 3
Total Pages
19
Answer Key
N/A
Teaching Duration
Lifelong Tool

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
144 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$6.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (6,584 Followers)
$6.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Dollar Up Diner
Dollar Up Diner
Dollar Up Diner
Dollar Up Diner