Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)

EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
EM4. Everyday Math. Third Grade. Unit 8. SMARTboard Lessons. (Grade 3)
Grade Levels
Product Rating
4.0
1 rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

17 MB
Share
Product Description
Included is a zipped file of SMART notebook files to use with Unit 8 of Everyday Math (4th edition). There is a file for every lesson, 8 lessons in all. (8-1 through 8-8). With these lessons, our teaching is more clear, engaging, fluid, and effective. It's as easy as open the file and teach. During our lesson, we will occasionally reference the teacher's manual, but most days it's not necessary. Everything is right on the screen. (the day's objective, mental math, math message, the day's main teaching, directions, activities, differentiation, snapshots of worksheets/journal pages, math boxes, home link, etc.)

Throughout the 2016-2017 school year, Rachel and Sue are working on each unit, please check back often for upcoming units.

Below are some of our buyers' comments from the 2007 Everyday Math edition. We agree with all the comments - these lessons are PRICELESS and help with planning, organizing, and teaching.

You can visit our store and download a free sample lesson.

Maggie H.
This is awesome! Very thorough and useful. My kids love it! It's set up in an easy way to follow.
September 14, 2016

Debbie parrish (TpT Seller)
I don't know how I taught with out it.
January 6, 2016

Julie W.
When I say I love these lessons, that it an understatement. They are wonderful. I have purchased every unit for third grade EDM. They make teaching the lessons and engaging the students so much easier. Thank you!
September 24, 2014
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 month
Report this Resource
Loading...
$13.50
Digital Download
List Price:
$27.00
You Save:
$13.50
avatar

RachelSue

30 Followers
Follow
More products from RachelSue
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
$13.50
Digital Download
List Price:
$27.00
You Save:
$13.50
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up